Tüp Bebek Tedaviniz için daima yanınızdayız! Sizi Arayalım

Aşılama (IU) Tedavisi

Aşılama (IUI) Tedavisi Nedir?

Aşılama yöntemi, aynı zamanda IUI olarak da bilinir, bir tüp bebek tedavisi uygulamasıdır. Erkek kaynaklı olarak gebeliğin sağlanamaması durumunda ilk tercih edilen yardımcı üreme yöntemlerinden birisidir. Gebelikte aşılama yöntemi, IUI, daha fazla kaliteli spermin yumurtaya ulaşmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Aşılama tedavisi, gebeliğin sağlanamaması durumlarında kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik erkek kaynaklı bir sorundan dolayı sağlanamadığında aşılama yöntemi kullanılmaktadır. Aşılama yönteminin kullanılabilmesi için erkekte ağır bir sperm bozukluğu olmaması gerekmektedir.

Aşılama Tedavisinin Tercih Edildiği Durumlar:

asilama
Sperm sayısının ve sperm hareketliliğinin düşük olması durumunda,
Açıklanamayan bir kısırlık durumunda,
Servikal mukus sorunu olması durumunda,
Rahim ağzında anatomik bir problem olması durumunda,
Anne adayında sperme karşı antikor oluşması durumunda,
Düşük yumurta rezervi veya yumurtlama sorunu olması durumunda,
Ve cinsel fonksiyon bozuklukları olması durumunda aşılama tedavisi tercih edilmektedir.

Aşılama Tedavisi Öncesi Hangi Testler Yapılır?

Erkeklere Uygulanan Testler:

Spermiyogram Analizi ve Sperm Morfolojisinin Değerlendirilmesi
FSH, LH
HbsAg, Anti-HCV, Anti-HBc total, HIV, VDRL

Kadınlarda Uygulanan Testler:

FSH, LH, E2, PRL ve AMH
Rahim Filmi (HSG)
TSH, T3, T4

+32 Yıllık Deneyim

Uzman Ekip

%80 Başarı Oranı

Aşılama Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Aşılama tedavisini aşamalara ayıracak olursak, ilk aşama olarak anne adayının yumurtlamasının doktor takibi ile gerçekleştirilmesi gelmektedir. Yumurtalıkların uyarılması için az dozda yumurta geliştirici iğne ve tabletler kullanılmaktadır. Takip edilen süreçte, yumurtanın gelişimin sağlandığı gözlemlendikten sonra çatlatma iğnesi kullanılarak yumurta çatlatma işlemi yapılır. Yapılan iğne saatinden ortalama 34 ile 40 saat sonrasında, baba adayından alınan spermler bazı işlemlere tabii tutulduktan sonra rahme bırakılmaktadır. Bu sayede spermin yolu kısaltılmış olur ve yumurtaya çok daha hızlı ulaşması sağlanır. Spermlerin rahme bırakılmadan önce bazı işlemlerin yapılması ise, çok daha kaliteli ve hızlı spermlerin seçilmesinde önem arz etmektedir.Gerçekleştirilen işlemin hızlı ve ağrısız olması önemli bir avantaj sağlayacaktır. Herhangi bir şekilde anestezi gerektirmediğinden dolayı, çiftler için basit bir uygulama olacağı söylenebilir. İşlem devamında hastanın 15-20 dakika dinlendirilmesi de gerekmektedir. Her şeyin tamamlanmasının üzerinden geçirilen iki haftalık sürecin sonunda gebelik testi yapılması istenmektedir.

IUI Tedavisinde Başarı ve Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aşılama tedavisinde elde edilen başarı oranları ortalama olarak %15 ile %20 arasında değişkenlik gösterebilir. Özellikle, gebelik için önem arz eden konulardan bir tanesi de hastanın yaşı olmaktadır. Hastanın yaşına bağlı olarak gebelik şansının değişkenlik gösterdiğini söylemek gerekir. Genç hastalarda başarı oranı yüksek olacağı gibi, sperm kalitesi de bu başarıyı etkileyecektir.

Doktora Sor

  Geri
  WhatsApp
  Sizi Arayalım
  Bizi Arayın
  Messenger
  Instagram