Tüp Bebek Tedaviniz için daima yanınızdayız! Sizi Arayalım

Mikro TESE

Mikro TESE Ameliyatı Nedir?

Bazı durumlarda meni içerisinde hiç sperm olmaması görülebilmektedir. Bu durumun farklı sebepleri olabilir. En yaygın görülen sebeplerden birisi ise sperm kanallarının tıkanmasıdır. Sperm kanallarının tıkanması durumunda testislerde her ne kadar sperm üretimi gerçekleşse de tıkanıklıktan ötürü meni ile dışarı atılması sağlanamamaktadır. Kanal tıkanıklığına bağlı azospermi hastalarında ince bir iğne yardımı ile tıkalı kanallara veya testis dokusu içine girilerek küçük parçalar alınır. Neredeyse %100 oranla alınan bu parçalar içerisinde sperm bulunabilmektedir.

Kanal tıkanıklığına bağlı olmayan sperm eksikliği durumlarında testislerde sperm üretimi hiç veya çok sınırlı sayıda olmaktadır. Testis içerisinde belirli alanlarda sınırlı sayıda bulunan spermler, testis dokusu içinde bulunan sayısı binleri bulan küçük tüp benzeri yapılarda değişik aşamalarda üretilmektedir. Testis dokusundaki bazı tübüllerde hiç sperm üretimi olmazken bazı tübüllerde ise az sayıda sperm olmaktadır. Cerrahi yollar kullanılarak yapılan sperm arama çalışmalarında testisin değişik bölgelerinden çok sayıda parça alınır. Alınan bu parçalar incelenir ve sperm hücresi aranır. Mikro TESE yöntemi, kanal tıkanıklığına bağlı olmayan sperm eksikliği durumlarında kullanılan ve sperm elde etme şansını büyük oranda arttıran bir yöntemdir. Meni içerisinde sperm bulunmaması rahatsızlığına sahip olan erkeklerde, Mikro TESE yöntemi ile ameliyat mikroskobu kullanılarak sperm bulunan alanlar daha kolay tanımlanır ve sperm daha kolay ve hızlı elde edilir.

Mikro TESE işleminde yumurtalıklar genel anestezi altında açılarak mikroskopla incelenir. Yumurtalıkta spermin ürediği bölgeler bu yöntem sayesinde daha iyi seçilebilir, çok sayıda alandan parça alınabilir. Embriyolog, laboratuvarda bu dokuları keser ve kanallara dökülmüş veya kanallara yapışmış sperm hücrelerini ayıklar ve bunlar mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Mikro-TESE

Mikro TESE Yönteminin Avantajları

Mikroskop ile testisin incelenmesi, sperm bulunma şansını da yükseltir ve bu sayede spermler daha fazla sayıda elde edilir. Eskiden uygulanan tekniklerle sperm bulma oranı %30 ila %40 oranı arasında değişiyordu fakat artık Mikro TESE tekniği sperm bulma oranını %60 ila %70 civarlarına çıkarabiliyor!

Önemli bir diğer konu ise doku kaybının hastanın testisinden eskiden uygulanan yönteme göre 70 kat daha az olması. Bu sayede, testisler operasyonda en az zararı görmekte, testosteron hormonunun kandaki seviyesinin azalmasına yol açacak işlemlerden sakınılmaktadır.

Mikroskop ile yapılan Mikro TESE işlemindeki faydalardan bir diğeri ise testisin beslenmesini sağlayan damarlara zarar verilmeden kesi yapabilme imkanıdır. Bu sayede operasyon sonrası oluşacak yan etkilerde azalma yaşanabilir. Mikro TESE işlemi, yüksek ölçüde sperm bulma şansını artıran bir yöntem fakat bu yöntem ile de sperm bulunamayan hastalar için günümüzde en uygun tüp bebek tedavisi yöntemi sperm donasyonu yöntemidir.

+32 Yıllık Deneyim

Uzman Ekip

%80 Başarı Oranı

Doktora Sor