Tüp Bebek Tedaviniz için daima yanınızdayız! Sizi Arayalım

Taşıyıcı Annelik

tasiyici-anne

Taşıyıcı Annelik Nedir?

Taşıyıcı annelik (Surrogate mother) bebek sahibi olmak isteyen hastaların kendi yumurta ve sperm hücreleri kullanılmak suretiyle yapılan tüp bebek uygulamasında elde edilen embriyoların, sağlıklı ve doğurgan bir başka kadının rahmine transferi esasına dayanmaktadır. Dünyaya gelecek bebek genetik olarak ebeveynlerin genetik yapısını taşır. Taşıyıcı Anne sadece bebeği taşıyan ve doğuran kişidir.
1970’lerin başında rahim kanalları kapalı olan kadınların çocuk sahibi olabilmeleri için geliştirilmiş olan bu yöntem ilk tüp bebek olan Louise Brown’ın 1978’de doğması ile popülarite kazanmıştır. Kullanıma giren ilk yöntem olması dolayısıyla halk arasında kısırlık tedavileri içinde en bilinenidir.

Taşıyıcı Annelik Kimlere Uygulanır?

Doğuştan rahmi olmayan kadınlara
Zorunlu ameliyat nedeniyle rahmi alınmış olan kadınlara (tümör, myom, kanser vb.)
Art arda düşük yapan kadınlara
Rahmi gebeliği kaldıramayan kadınlara
Ashermann sendromu (rahim olsa da gebelik taşımaya uygun olmayan kadınlarda)
Kadının gebe kalmasının ve doğum yapmasının riskli olduğu durumlarda (kalp ve akciğer ile ilgili ciddi rahatsızlığı olan kadınlar, yaşamsal risk oluşturabilecek olan pıhtılaşma bozukluğuna sahip olan kadınlar) .
Doğumsal bir anomalisi olanlar
Sosyal nedenlerle doğum yapmak istemeyen kadınlar

Kimler Taşıyıcı Anne Olabilir?

Genç ve sağlıklı olan kadınlar
Bulaşıcı herhangi bir hastalığı olmayan kadınlar
Alkol-sigara kullanımı ve ilaç-madde bağımlılığı olmayan kadınlar
Daha önceden sağlıklı canlı doğumu olan kadınlar
Önceki gebeliklerinde gebeliğe bağlı diyabet ve pre-eklampsi hikayesi olmayan kadınlar
Sosyal yaşantısı ve psikolojik durumu taşıyıcı annelik için uygun olan kadınlar
Kronik bir hastalığı olmayan kadınlar (diyabet, hipertansiyon vs.)
Çok zayıf ya da obez olmayan kadınlar (Beden Kitle Endeksinin normal standartlarda olması)

Taşıyıcı Anne Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle taşıyıcı anne adayının gebeliğe hazır olup olmadığını değerlendirmek için hem jinekolojik hem psikolojik hem de tüm rutin kan testleri yapılarak uzman kişilerce değerlendirilir.

Tedavi sürecine taşıyıcı annenin adet kanamasının 2. veya 3. günü başlanır. Bu süreçte gerekli ilaçlarla taşıyıcı annenin rahmi transfer edilecek embriyolar için uygun hale getirilir. Uygulanan bu hazırlık süreci doktor gözetiminde 17-20 gün sürmektedir. Rahim hazırlığı tamamlandığında önceden işlemi yapılıp dondurulmuş embriyo varsa işlem bu embriyolarla yapılır. Eğer dondurulmuş embriyo yoksa çiftin tüp bebek tedavisi ile taşıyıcı annenin rahim hazırlığı senkronize edilip embriyo transferi taze olarak yapılır.

+32 Yıllık Deneyim

Uzman Ekip

%80 Başarı Oranı

Tanıdık Bir Kişi Taşıyıcı Anne Olabilir Mi?

İş olarak bilinçli, tecrübeli ve yasal anlaşma çerçevesinde taşıyıcı annelik yapan bayanlar vardır. Fakat bu tercih edilmiyorsa, taşıyıcı anne olarak aile fertleri ya da çiftin kendi belirleyeceği kişiler taşıyıcı olabilmektedir.

Biyolojik Aile Nasıl Hazırlanır?

Bu süreç taşıyıcı anneye transfer edilecek embriyoların hazırlık aşamasıdır. İlk aşama aile gerekli rutin testlerden ve muayenelerden geçirilir. Daha sonra ortalama 10-12 gün süren tüp bebek tedavisiyle yumurta hazırlık aşamasına geçilir.Yumurtaların hazırlığının tamamlanması ile yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Aynı gün baba adayından alınan sperm ile laboratuvarda döllendirilir ve elde edilen embriyolar uygun zamanda taşıyıcı anneye transfer edilmek üzere dondurularak saklanır. Bu yöntemle doğan bebekler kendi anne ve babasının genetiğini taşırlar, yani bebeğin biyolojik anne ve babasıdırlar. Bebek taşıyıcı anneden hiçbir gen almaz.

Yumurtalığın olmaması, yumurta kalitesizliği, yumurta sayısında azalma, genetik problemler vb. durumlarda yumurta kaynağı yumurta donörü olabilmektedir. Bu işlemde donörden tüp bebek yöntemiyle elde edilen yumurtalar baba adayının spermi ile döllendirilir ve oluşan embriyolar uygun zamanda taşıyıcı anneye transfer edilmek üzere dondurularak saklanır.

Taşıyıcı Annelikte Yasal İşlemler ve Prosedürler

İşlemlere başlamadan önce aile ile “taşıyıcı anne” tanıştırılır ve aralarında avukat eşliğinde sözleşme yapılır. Bu sözleşme sayesinde taşıyıcı anne ileride dünyaya getireceği bebek üzerinde hak talebinde bulunamaz.Taşıyıcı anne hamile kaldıktan sonra 9 aylık tüm sağlık taramaları bizler tarafından yapılmaktadır. Yapılan tüm kontrollerin raporları aile ile paylaşılmaktadır.

Taşıyıcı anne tarafından dünyaya getirilen bebeğin yasal anne babası genetik ebeveynleri olmaktadır. Resmi doğum belgesi doğumdan hemen sonra verilmektedir.
Doğum sertifikasında anne olarak genetik annenin adı, baba olarak genetik babasının adı yazılmaktadır.

Taşıyıcı Annelik Fiyatları

Taşıyıcı annelik, fiyat açısından her bütçeye uygun bir süreç değildir. Bu süreçte sadece taşıyıcı anne ve klinik için para ödenmez ayrıca, tüp bebek işlemleri, eğer istenirse cinsiyet seçimi ve gerek duyulursa yumurta donasyonu için de ücretler ödenir. Bu noktada taşıyıcı anneliğin kapsamlı bir plan gerektirdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca güvenilir kliniklerde taşıyıcı anneliğin hukuki boyutu olduğundan avukat harcamaları olmaktadır.Taşıyıcı annelikte donasyon yoluyla gebelik oluşturulması halinde fiyatların bir miktar daha pahalı hale gelebileceğini söyleyebiliriz. Eğer çiftler taşıyıcı annenin taşıyacağı bebeğin cinsiyetini de belirlemek isterlerse ek bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Bunun dışında Kıbrıs’a seyahat masrafları ve diğer ek masraflar da taşıyıcı anne fiyatları haricinde olacaktır. Bizler hastalarımıza paket fiyatlar vererek maddi kaygılarını en düşük seviyeye çekmekteyiz.

Doktora Sor