Tüp Bebek Tedaviniz için daima yanınızdayız! Sizi Arayalım

Akupunktur ve Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunkturun Önemi Nedir?

Akupunktur yönteminin tüp bebek tedavisindeki başarıyı artırmadaki rolü tedavi sürecinde oluşan stresi azaltmasıyla ilgilidir. Binlerce yıldır stres tedavisi olarak kullanılan akupunktur yöntemi tüp bebek tedavisi öncesi uygulanarak başarı şansını artırabiliyor. Tüp bebek tedavisi ve özellikle donasyon tedavileri stresin en yüksek olduğu tedavilerdir. Donör bize uygun mu? Bebeğimi kabullenebilecek miyim? Tedavim başarılı olacak mı? Bu sorular en temel stres kaynaklarıdır. Stresin yanı sıra tüp bebek gebeliklerinde başarıyı etkileyen bir diğer unsur embriyo transferi sonrasında embriyonu tutunarak  yerleşeceği endometrium tabakanın yeterli damarsal büyüklüğe ve kalınlığa ulaşamamasıdır. Akupunktur uygulamasının endometrium tabakasının, istenilen büyüklüğe gelmesine destek olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur. Uygulamaların böyle etkileri olunca doğal olarak tüp bebek tedavisinin tamamlayıcı tıp yöntemi şeklinde düşünülmektedir. Akupunkturun, hastalar üzerinde yaklaşık olarak %70 ile %80 civarında stres azaltıcı bir etkisi olduğu ve akupunktur uygulanan hastalarda tedavinin başarısının %30 ile % 40 seviyelerinde arttığı tespit edilmiştir. ABD yapılan çeşitli araştırmalar ve tıp dergilerinde yayınlanan makalelerde akupunktur uygulamasının tüp bebek tedavisinde beklenen hamilelik oranlarında artış sağladığı ifade edilmektedir.

Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Merkezimizde embriyo transferinin yapıldığı gün, transfer işleminden 30 dakika önce ve 30 dakika sonra olmak üzere gerçekleştirilen, 2 defalık uygulama yöntemi tercih edilmektedir.

Akupunktur yöntemi ağrısız ve sancısız olarak uygulanmaktadır. Transfer işleminden önce yapılan pre-akupunktur hastada rahatlama sağlamaktadır. Bu sayede hasta gergin hallerinden ve olumsuz düşüncelerden arınarak stres seviyesi düşmekte ve beklenen hamilelik oranını arttırmaktadır. Özellikle panik atak sorunu bulunan hastalarımıza muhakkak tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, akupunktur tedavisine başlamalarını önermekteyiz.

Nasıl Uygulanır?

Akupunktur ile tedavi yönteminin en önemli yöntemlerinden birisi, kulak akupunkturudur. İnsan vücudunda var olan bütün organların, kulak bölgesinde bir karşılığı bulunur. Kulak akupunkturunun vücut akupunkturu ile beraber kombine bir şekilde uygulanması halinde, daha hızlı bir sonuç alınır.

Tedavinin uygulanması sırasında, noktaların doğru yerinin ve derinliğinin saptanması ise, akupunktur tedavisinin işe yaraması bakımından oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı da, deneyimli olan doktorların bu uygulamayı gerçekleştirmesi daha doğru olur. Burada asıl önemli olan, doğru teşhis ve doğru noktanın tespit edilmesidir. Akupunktur Noktası şeklinde belirtilen noktalar ile gelişi güzel seçilmiş noktalar arasında gerçekleştirilen deri kesitleri sonucunda, anlamlı farklılıklar vardır. Tedaviyi gerçekleştirecek olan doktorun, tüp bebek için uygun alanları bulması ve akupunkturu o bölge içerisine yapması gerekmektedir.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Tedavisinin hastalar üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur.

Doktora Sor